Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GODZINA ZERO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 50 min
    Film powstał w cyklu "Rachunek sumienia".

Tuż przed wybuchem powstania w Warszawie w zakonspirowanych arsenałach AK znadowało się 2410 karabinów, 30 ręcznych, oraz 39 lekkich i cieżkich karabinów maszynowych, sześćset peemów, 2818 pistoletów, 21 rusznic przeciwpancernych i cztery granatniki. Sumując wszystkie egzemplarze broni, na każdego uzbrojonego żołnierza podziemia przypadało siedmiu bezbronnych. Oręże zastąpić im miała furia odwetu... Kierownictwo Armii Krajowej, z generałem Komorowskim włącznie, zdawało sobie doskonale sprawę z militarnej mizerii podkomendnych. A jednak rozkaz o rozpoczęcia powstania został wydany. Jakie czynniki wpłynęły na tę samobójczą niemal decyzję? "Godzina Zero" jest właśnie debatą na temat politycznego i strategicznego kontekstu wydarzeń prowadzących do wybuchu walk z nierównie silniejszym wrogiem. Owe motywy przedstawione są w obszernych cytatach z przedstawienia Teatru Telewizji z 1994 roku "Ziarno zroszone krwią" Stefana Stawińskiego w reżyserii Kazimierza Kutza, a także w wypowiedziach historyków, w tym także uczestników Powstania Warszawskiego: profesorów Jerzego Kłoczowskiego, Jana Ciechanowskiego, Zbigniewa Pełczyńskiego oraz profesora Normana Daviesa - poety i publicysty Bolesława Taborskiego i Jana Nowaka Jeziorańskiego. Ich wypowiedzi przybliżają widzom wagę dramatycznej decyzji, jaką w lipcu 1944 roku musiało podjąć kierownictwo Polski Podziemnej. Racje militarnej natury podnoszone przez wielu wojskowych musiały ustąpić racjom politycznym. Tylko zdecydowany powstańczy zryw miał szanse - zdaniem autorów decyzji - odmienić fatalny dla powojennych perspektyw Polski bieg wydarzeń. Wielką rolę odgrywał wówczas pełen patriotycznego uniesienia nastrój warszawskiej ulicy. Ludzie rwali się do boju, odgłosy dobiegającej zza Wisły kanonady zmuszały do szybkiego działania. Powstanie miało trwać kilka dni. Taki wysiłek, wedle kalkulacji sztabowców, zdolne były podjąć podziemne formacje AK. Trwało 63 dni, przyniosło tragiczne konsekwencje dla Warszawy i warszawiaków, nie osiągnęło politycznych celów. Dalsza historia Polski potoczyła się wedle złowrogiego scenariusza nakreślonego w Jałcie. A jednak dyskusja o sensie powstańczego zrywu nadal trwa i nadal daleka jest od jednoznacznego zakończenia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:39:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.