Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMANA TOTENBERGA ZIEMIA OBIECANA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2003
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 36 min

Kiedy Roman Totenberg po raz pierwszy ujrzał strzeliste nowojorskie wieżowce i Statuę Wolności był urzeczony. Dla przybysza z Europy - młodego i zdolnego skrzypka urodzonego w Polsce w 1911 roku - Ameryka była dziwnym, nieznanym światem, pełnym obietnic i możliwości. W swojej ziemi obiecanej, przybranej ojczyźnie, spędził niemal 70 lat. Prawie siedem dekad po opuszczenia Starego KontynentuTotenberg wspomina transatlantycką podróż niewielkim parowcem "La Fayette". Wypłynął na jego pokładzie w 1938 roku, porzucając dotychczasowe życie w Paryżu, nad którym zbierały się powoli czarne chmury nadchodzącej wojny. W Ameryce odnalazł swobodę i przyjaciół. Przystojny, elegancki i przede wszystkim niezwykle utalentowany Roman zrobił wielką karierę. Koncertował nawet przed prezydentem Franklinem Delano Rooseveltem. Silne wrażenie wywarła wówczas na przybyszu gościnność Pierwszej Damy, która osobiście podawała dania artystom. Wkrótce Totenberg stał się częścią elity amerykańskich muzyków. W Ameryce znalazł też miłość. Na przyjęciu z okazji reelekcji Roosevelta Totenberg poznał swoją przyszłą żonę. Z zawartego 30 lipca 1942 małżeństwa narodziły się Romanowi trzy córki: Nina, Jill i Emy. Nina, obecnie znana amerykańska dziennikarka, wspomina lata, kiedy w domu bohatera filmu często gościli tacy artyści, jak Igor Strawiński czy Darius Milhaud. Przez całe życie Roman Totenberg był tytanem pracy. Stale doskonalił swój talent, ćwicząc grę. Dawał liczne koncerty na terenie całych Stanów Zjednoczonych, odbył też podróże do Europy. Grał w Paryżu, w Londynie, w Berlinie. Gdy ucisk za Żelazną Kurtyną zelżał z okazji kolejnej odwilży w latach pięćdziesiątych, Totenberg dawał popis swoich umiejętności przed polską publicznością. Nigdy nie wyrzekł się swoich korzeni, nie zapomniał polskiej mowy, choć swoje życie oddał nowej, przybranej ojczyźnie. Oprócz gry na skrzypcach Totenberg zajął się też nauczaniem młodych muzyków. W najbardziej europejskim z miast Ameryki, Bostonie, objął wydział instrumentów smyczkowych. Uhonorowany wieloma wyróżnieniami za pracę naukową, był też jurorem podczas konkursów muzycznych. O młodości, życiu i twórczości skrzypka opowiadają córki, przyjaciele, znajomi. Sam Totenberg przywołuje z pamięci chwile, gdy Ameryka stała się jego domem, w którym znalazł spełnienie w swej największej życiowej namiętności - muzyce. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:35:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.