Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LUMEN OBSCURUM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 30'

"Lumen obscurum" to dokument o twórczości Aleksandra Wata (1900 - 1967) rozpatrywanej z kilku punktów widzenia. O wzbudzającym kontrowersje poecie i swoim stosunku do jego utworów mówią: Czesław Miłosz, Julian Kornhauser, Wojciech Karpiński i Artur Międzyrzecki. O Aleksandrze Wacie prywatnie opowiada jego syn, Andrzej Wat. Szczególnie interesująca jest polemika między Miłoszem i Kornhauserem. Kornhauser uważa, że Miłosz nieco sztucznie wykreował Wata na czołowego poetę polskiego XX wieku. Do momentu, do którego nie zainteresował się Watem i - jako autorytet - wypowiedział jednoznacznie o wartości jego wierszy, nie pisano o Wacie i nie zajmowano się jego twórczością. Kornhauser uważa, że Miłosz kierował się względami pozaliterackimi, po prostu cenił Wata jako człowieka o błyskotliwej inteligencji. Z kolei Miłosz przyznaje swój szacunek dla umysłu Wata, podkreśla też niezwykłe sprzężenie, jakie istniało między wybitnym intelektem poety, a cierpieniem fizycznym wywoływanym przez chorobę. Uważa, że to właśnie sprzężenie stanowi o wielkości poezji Wata, o filozoficznej głębi jego utworów. Film przybliża biografię artysty, pełną dramatycznych wydarzeń. Przypomina rozczarowanie komunizmem, który fascynował go w latach 30., zesłanie do Kazachstanu, wieloletnie zmaganie się z chorobą, emigrację do Francji (1957 rok), spotkanie z Miłoszem, współpracę z "Kulturą" Giedroycia, kolejne publikacje. Pokreśla też fakt, że poezja Wata zyskała uznanie właściwie dopiero po śmierci autora - paradoks, który dotyczy wielu twórców.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:35:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.