Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA HOŻEJ, JASNEJ I SŁONECZNEJ...

  • Podtytuł: SZKIC DO PORTRETU KAZIMIERZA MOCZARSKIEGO
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 55 min

Jedyną pryczę w celi zajmował gruppenfuhrer. Po przyjściu nowego więźnia natychmiast przeniósł swój siennik na podłogę. - "Panu przysługuje łóżko - powiedział przybyszowi - ponieważ pan jest członkiem narodu zwycięskiego, a więc narodu panów". To nie była ironia, poza czy służalcza grzeczność - generał SS Jurgen Stroop miał silnie wpojone poczucie hierarchii. Z pewnością jednak ironicznym grymasem losu było spotkanie w marcu 1949 roku, w celi mokotowskiego więzienia oprawcy i ofiary, kata warszawskiego getta i sztabowego oficera AK. Na obu padał cień szubienicy, obu zrównało prawo za popełnione zbrodnie: ludobójstwa w pierwszym, działalności przeciw władzy ludowej w drugim przypadku... Kazimierz Moczarski aresztowany został w 1945 roku, w więziennej celi spędził 10 lat, osiem miesięcy i trzynaście dni. Jednak, znowu paradoks, z tej wieloletniej gehenny w powszechnym odbiorze funkcjonuje jedynie kilkumiesięczny epizod dzielenia celi ze zbrodniarzem hitlerowskim, ten okres zaowocował bowiem opublikowanym po latach wielokrotnie wznawianym bestsellerem czytelniczym, książką "Rozmowy z katem" dziełem niemal bezprecedensowym w naszej literaturze faktu. Pora zatem przybliżyć szerszej publiczności postać autora, bojownika Polski Podziemnej, sztabowca Komendy Głównej Armii Krajowej, bliskiego współpracownika gen. Okulickiego. O Kazimierzu Moczarskim opowiadają w filmie jego bliscy, przyjaciele,towarzysze broni, historycy, ukazując nam zmienne koleje losu człowieka, który jeszcze za życia stał się symbolem tak ciężko doświadczonej generacji. Wykorzystano także fragmenty spektaklu teatralnego opartego na "Rozmowach z katem", fragmenty wystąpienia pełnomocnika córki autora, Elżbiety Moczarskiej, w procesie przeciwko Adamowi Humerowi i innym, wreszcie - listy i dziennik bohatera filmu wspominającego najlepsze chwile swojej życiowej drogi, spędzone z żoną na Hożej, Jasnej i Słonecznej. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:03:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.