Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RAKUCINISZKI - JURYSZKI. DALEKA DROGA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 27 min

Oto Rakuciniszki Bronisława Mickiewicza. Przez dziury w dachu widać niebo całe, w oknach resztki szyb, domostwo chyli się ku ziemi. Tu były chlewy, tam stodoła, na miejscu tej lipki dom dla parobków. Wśród bujnej zieloności można jeszcze odnaleźć opuszczone groby Andrzeja, Marii, Anny Mickiewiczów, bohaterów telewizyjnego serialu "Boża podszewka". Film powstał na kanwie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz. Autorka opisała kresowy świat na podstawie wspomnień swej matki, chciała dociec, dlaczego matka czuła się całe życie niekochana, ktoś gorszy od innych, tytułowa "boża podszewka". Powieść zafascynowała Izabellę Cywińską, stała się podstawą filmowego scenariusza. Ten serial zbulwersował telewidzów. Część z nich uznała, że "szarga świętości", burząc sielski obraz kresowej społeczności, jaki pozostał w świadomości dawnych mieszkańców terenów Drugiej Rzeczypospolitej. Nie kupczę sobą, mówi Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, wydaje mi się, że zwyczajność tego losu może wzruszać. Rakuciniszki to powieściowe i filmowe Juryszki, Mickiewiczów autorka zmieniła na Jurewiczów, zostawiła tylko bohaterom ich własne imiona. Kiedy uczestniczyła w realizacji serialu, mogła, jak mówi, popatrzeć z boku na swoje życie. Wtedy zatęskniła za tymi ludźmi - może jeszcze żyją. Niektórych spotkała podczas realizacji reportażu. Bała się własnych wspomnień. Zderzenie istniejących do dziś miejsc na Litwie i Białorusi z tymi stworzonymi przez wyobrażnię twórców serialu stało się istotnym elementem dramaturgicznym reportażu. Podobnie jak konfrontacja wspomnień o żyjących kiedyś w Rakuciniszkach ludziach z ich filmowymi personifikacjami. Widz staje się świadkiem prawdziwych wzruszeń i emocji. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:34:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.