Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO TYLKO 5 MINUT...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 26 min

Adelheid była mała, nie znała śmierci. Kiedy dowiedziała się, że ma umrzeć, spytała matkę, jak długo to potrwa. Usłyszała: to tylko 5 minut... Pod koniec roku 1944 w okolicach Wildenhagen - dzisiejszego Lubina - pojawiły się pierwsze kolumny uchodźców z Pomorza i Prus Wschodnich. Ludzie ci chcieli jeszcze przed nadejściem Rosjan przekroczyć Odrę. Po drugiej stronie rzeki jednak okopały się wojska niemieckie, które nie przepuszczały uciekinierów i trzymały pod ostrzałem drogę prowadzącą do Kunowic i Rzepina. Kolumny cywilów były więc ostrzeliwane z jednej strony przez Niemców, z drugiej - miażdżone przez rosyjskie czołgi. Rosjanie w każdej chwili mogli wypaść z pobliskiego lasu i zająć wieś. Mieszkańcy Wildenhagen zebrali się w dużej izbie w domu Walentinów, by radzić, co robić dalej. Byli przerażeni, zwłaszcza kobiety, słyszały bowiem od uciekinierów, że żołnierze ze Wschodu bardzo okrutnie traktują Niemki: gwałcą nawet dziewczynki. Większość postanowiła popełnić zbiorowe samobójstwo. Kobiety zabijały swoje dzieci, a potem wieszały się same. Ofiary - ponad 50 osób - pochowano w bezimiennych zbiorowych mogiłach. Pozostałych przy życiu przesiedlono za Odrę. O tym tragicznym wydarzeniu w poruszający sposób opowiada w reportażu 65-letnia dziś Adelheid Negel, wówczas dziewczynka, która zgodnie z wolą matki miała się powiesić, lecz nie umiała tego zrobić i doczekała ze sznurem na szyi nadejścia Rosjan. Dramat sterroryzowanej strachem wsi wspomina także Elsbeth Siebke, której matka nie chciała się powiesić z innymi. Opowiadają o nim także dzisiejsi mieszkańcy Lubina: Stefan Humbla i Rozalia Krzyśków. Wspomnienia dopełniają archiwalne fotografie mieszkańców wsi oraz zdjęcia kręcone w miejscach, w których rozegrała się tragedia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:33:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.