Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OJCIEC PIO

  • Tytuł alternatywny: PADRE PIO DA PIETRELCINA
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1986
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 48 min

23 września 1968 roku w klasztorze kapucynów w San Giovanni Rotondo zmarł Ojciec Pio. Przez cztery dni obok trumny z jego zwłokami przeszły, żegnając go, tysiące zrozpaczonych ludzi. Dla wielu już za życia był świętym. Spoczął w podziemiach klasztoru. Jego grób otoczono kratą, która otwiera się tylko przy wyjątkowych okazjach. Francesco Forgione urodził się 25 maja 1887 roku we wsi Piertrelcina, w rodzinie biednych wieśniaków. Już jako dziecko przeżywał ekstazy i objawienia i już jako mały chłopiec pragnął poświęcić się Bogu. Posyłanie dzieci do szkół w jego środowisku było rzadkością, ojciec jednak kosztem wielu wyrzeczeń umożliwił mu kształcenie się, by mógł zostać księdzem. Francesco wstąpił do zakonu kapucynów, przybrał imię Ojciec Pio. Przybył do skromnego klasztoru w San Giovanni Rotondo. Tam we wrześniu 1918 roku na jego dłoniach, stopach i boku pojawiły się krwawiące rany. Wieść o tym szybko rozniosła się po całych Włoszech, przekroczyła ich granice. Do San Giovanni Rotondo zaczęli przybywać pielgrzymi z całego świata, by uczestniczyć w mszy sprawowanej przez Ojca Pio i wyspowiadać się przed nim. Jego gorącymi admiratorami byli ludzie prości i wykształceni, przedstawiciele nauki, kultury, polityki. Jednoczył wokół siebie wszystkich, pozostawił po sobie wiele duchowych dzieci, dla których żyje do dziś. Proces beatyfikacyjny dowiódł, że charyzmatyczny zakonnik był obdarzony łaską uzdrawiania i jasnowidzenia. O spowiadających się, zwłaszcza największych grzesznikach, wiedział wszystko nim jeszcze zaczęli mówić. Dzięki ofiarności pielgrzymów, a zwłaszcza swojemu uporowi, odmienił San Giovanni Rotondo. Przy małym klasztorze i skromnym kościółku powstał ogromny kościół, a przede wszystkim Dom Ulgi w Cierpieniu - wspaniały szpital dla ubogich, działający do dziś. Ojciec Pio przez 50 lat żył ze stygmatami. Ogromnie cierpiał z powodu otwartych, krwawiących ran, a jednocześnie był nimi zawstydzony. Zniknęły krótko przed jego śmiercią. Dla wiernych był to widomy znak realności obietnicy zmartwychwstania. Autor dokumentu przypomina postać Ojca Pio wykorzystując przede wszystkim archiwalne kroniki, w których uwieczniono, jak sprawował mszę, spowiadał, pozdrawiał pielgrzymów. Przytacza słowa papieży Pawła VI i Jana Pawła II o nim. Odwiedza też Pietrelcinę, rodzinną wieś słynnego zakonnika, i San Giovanni Rotondo. W klasztorze zachowano w nienaruszonym kształcie jego skromną celę, habit, buty ze śladami krwi, charakterystyczne rękawiczki, pod którymi ukrywał stygmaty, i wszelkie przedmioty, których używał. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
     
  • Scenariusz
     
  • Komentarz
    w napisach określenie funkcji: Narracja
  • Zdjęcia
    Mario Rossi
     
    Ettore Zini
     
    Eduardo Falvi
     
  • Opracowanie muzyczne
    Bernardo Parucci
     
  • Bohater
    Ojciec Pio
     
  • Narrator
    Benedetto Nardacci
     
2024.03.01 01:31:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.