Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WPINANIE KSIĘŻYCA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 41 min

Poetycki, piękny film o magicznym świecie, fascynującej osobowości i oryginalnej twórczości Dariusza Milińskiego, malarza, rzeźbiarza, poety, inicjatora plenerowych spektakli teatralnych, twórcy Grupy Plastycznej Pławna 9. "Mistrza wizualnej metafory". Autora dzieł tchnących specyficznym klimatem. Obrazów porównywanych do prac Boscha, Breugla, czy Dudy-Gracza. Zamieszkałych przez sympatyczne, drobne postacie, kruche kukiełki przypominające ludzi, o jasnych twarzach, dużych oczach, ciekawym i nieco smutnym spojrzeniu. Jest to także opowieść o pogodnym człowieku, który w wiejskim ustroniu znalazł swoją krainę szczęśliwości, przyjzane miejsce dla siebie, rodziny i przyjaciół. Gościnny i otwarty dom stał się miejscem pracy twórczej dla grona artystów o podobnej wrażliwości. Poznajemy niezwykły świat Dariusza Milińskiego poprzez pryzmat autorskich, wielorakich działań artystyczny, ale także jego barwną opowieść o sztuce, tworzeniu, wizji świata i artysty, stosunku do swoich prac, do ludzi oraz życiu w symbiozie z naturą. Widzimy, jak ożywają obrazy w czasie teatralnych widowisk plenerowych, jak powstają przedziwne machiny, ogromne instalacje oraz jak wpiąć księżyc. Chłoniemy ujmującą osobowość postaci z obrazów i skondensowaną radość życia w osobie ich twórcy. "Żyje nam się pięknie w tym zaczarowanym miejscu" - mówi artysta z prostotą i szczerością wprowadzając w krąg swojej magi. "Do mojego świata wchodzą chude, subtelne sprawy". "W chudości, pokraczności moich postaci jest zawarty jakiś smutek, jakaś delikatność, jakaś sugestywna piękna nuta, jakiś rodzaj poezji". "Jestem strażnikiem poetyki świata". "Czas przepracowuję idealnie". "Sztuka wplata się między musztardę, kanapki i kompanie dzieci". "Wpinanie księżyca", to swoiste misterium o sztuce i życiu szczęśliwym. Obrazy, fragmenty przedstawień i refleksje artysty układają się w harmonijną całość dopełnioną interesującą muzyką Agima Dżeljiljia, na stałe współpracującego z grupą Pławna 9. Reżyser Andrzej B. Czulda specjalizujący się w filmach o sztuce stworzył znakomite dzieło. Bardzo malarski film przykuwający uwagę od pierwszego do ostatniego kadru, daleki od standardowych biografii artystów. Reżyserowi, który przez wiele dni towarzyszył Milińskiemu w Pławnej (miejscu zamieszkania oryginalnego twórcy), udało się oddać na ekranie przedziwny klimat jego twóczości. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2002
    Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-nagroda Dziennika "Rzeczpospolita"
2024.03.01 01:29:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.