Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZARNI BARONOWIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 57 min

Film przedstawia jeden z mniej znanych rozdziałów niewolniczej epopei XX wieku - organizowania w latach 1949-1954 represyjnych batalionów roboczych pod szyldem wojska i funkcjonowania w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech sieci zmilitaryzowanych ośrodków pracy przymusowej. Były to głównie kopalnie węgla i uranu, kamieniołomy i wielkie budowy, gdzie zatrudniano żołnierzy służby zasadniczej, uznanych przy wcielaniu do wojska za "element klasowo obcy". (Tadeusz Szyma: Górnicze Bataliony. "Kino" 2000, nr 07/08, s. 33.)
Nikt do dziś nie odwołał rozkazu marszałka Rokossowskiego o utajnieniu Batalionów Górniczych, w 1956 roku przemianowanych na Korpus Górniczy. Ludzie, którzy w nich służyli mają więc kłopoty z uzyskaniem dokumentów dowodzących, że w nich byli. Musieli się zorganizować, by zadbać o swoje interesy. Współautor scenariusza i narrator filmu, Kazimierz Bosek, po wojnie wcielony do takiego batalionu, dotarł jednak do archiwów i niektórych żołnierzy-górników. Nie tylko w Polsce. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.