Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ADOLF RUDNICKI - PISARZ OSOBNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 45'

Był "osobny" - to znaczy oryginalny, wyjątkowy, ale i osamotniony, oddzielony od innych, stojący osobno. Tę właśnie postawę czy też sytuację pisarza próbują wyjaśnić autorzy filmu, w czym pomagają im przyjaciele Rudnickiego, krytycy, publicyści: Helena Zaworska, Józef Hen, Erwin Axer, Jerzy Suszko, Józef Wróbel i Piotr Bratkowski. Adolf Rudnicki urodził się w 1912 r. w Warszawie. Tu ukończył szkołę handlową i w 1932 r. zadebiutował opowieścią "Szczury". Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po dwuletnim pobycie we Lwowie, w 1942 r. wrócił do stolicy, gdzie działał w podziemiu kulturalnym i walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie znalazł się w Łodzi, był członkiem zespołu redakcyjnego tygodnika "Kuźnica". W 1949 r. przeniósł się do Warszawy. Zmarł w 1990 r. Pisał przede wszystkim opowiadania. W wielu z nich (zbiory "Szekspir", "Ucieczka z Jasnej Polany", "Żywe i martwe morze") przedstawił tragiczny los polskich Żydów. Jest też autorem szkiców powieściowych - jak "Niekochana", "Wspólne zdjęcie" - oraz esejów z cyklu "Niebieskie kartki". Kim jednak był i jak się zjawił w literaturze? - pytają autorzy filmu. Zastanawiają się też, co zaważyło na jego postawie i twórczości: wojna, holocaust, powojenne przemiany, konflikt z Józefem Czapskim, pamflet Sandauera, niechęć środowiska? Prezentując portret Rudnickiego wykorzystują unikatowy zapis wideo z wypowiedzią pisarza i fragmenty jego prozy w adaptacjach filmowych i telewizyjnych. Na szczególną zaś uwagę zasługują sekwencje nie publikowanych dotąd zdjęć społeczności żydowskiej w przedwojennym Kazimierzu Dolnym.
[źródło: www.tvp.com.pl ]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 01:26:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.