Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARTA - OPOWIEŚĆ ARCHIWALNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • 21'

Zgrupowanie AK "Warta" działało we Lwowie i na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej. W 1944 roku ruszyło na pomoc Warszawie, nigdy jednak nie dotarło do stolicy, zatrzymało się na Rzeszowszczyźnie. Dowodził nim ppłk Franciszek Rekucki "Topór", a pod jego komendą aż do lipca 1945 roku pozostawało blisko 1600 żołnierzy - cztery doskonale zakonspirowane bataliony - co czyniło je trzecim co do wielkości zgrupowaniem AK w kraju. W chwili rozwiązania "Warty" kilku żołnierzom - wśród nich podchorążemu Stanisławowi Ciskowi - dowództwo powierzyło zadanie ukrycia archiwum. Partyzanci z dokumentami przeszli łąkami z okolic Jarosławia pod Przeworsk, do Gniewczyny Łańcuckiej. Tam znaleźli dla nich pewną skrytkę. W 1995 roku z tej grupki żył już tylko Stanisław Cisek. Miał 81 lat. Postanowił ujawnić sprawę archiwum i odnaleźć zakopane przed półwieczem dokumenty. Pragnął w ten sposób umożliwić odtworzenie dokładnej historii zgrupowania, a także ułatwić swoim żyjącym kolegom udokumentowanie przynależności do AK i odznaczeń bojowych. W filmie o zgrupowaniu "Warta" i niezwykłej wartości jego archiwum opowiadają byli żołnierze "Topora" Stanisław Cisek i Stanisław Panasiewicz oraz prof. Jerzy Węgierski. W odnalezieniu dokumentów pomagają im Wojciech Stojak i Sylwester Iwanicki, zawodowi poszukiwacze skarbów. Kamera obserwuje ich poczynania.Są one trudne, bo należący dziś do Hanny i Agnieszki Węgrzyn dom, w którym zakopano archiwum, pół wieku temu nie miał podłogi i w ogóle wyglądał inaczej. Przedsięwzięcie jednak kończy się sukcesem. Bezcenne dokumenty spoczywają teraz w zbiorach Ossolinem we Wrocławiu.
[źródło: www.tvp.com.pl ]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.