Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JERZY ŚWIECIMSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 18'

Prof. Jerzy Świecimski uważany jest za jednego z "ostatnich Europejczyków", posiada głęboką wiedzę i wszechstronne zainteresowania, a jego prowadzone z dużą klasą wykłady noszą w sobie znamiona "dawnej kultury ludzi wychowanych na łacinie". Po ukończeniu zoologii i Akademii Sztuk Pięknych pracował jako zoolog w Muzeum Przyrodniczym Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Stopniowo jego zainteresowania skupiały się na muzeologii, filozofii i teorii sztuki, co zaowocowało szeregiem publikacji na te właśnie tematy. Równolegle Świecimski projektował ekspozycje muzealne. W 1991 r. uzyskał tytuł profesora muzeologii. Nie ograniczał się wszakże do teorii. Zajmował się także działalnością czysto artystyczną, malując przede wszystkim pejzaże, łączył wiedzę zoologa i muzealnika tworząc wystawy. Jedną z bardziej znanych było np. wystawienie w Muzeum Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt słynnego nosorożca ze Staruni liczącego 30 tysięcy lat.W cyklu "Mistrzowie" prezentowana jest działalność profesora w dwóch płaszczyznach - jako profesora zoologii i autora prac naukowych o muzealnictwie oraz malarza i autora wystaw. Głos zabiera sam mistrz i jego studenci oraz współpracownicy. Wypowiedzi te uzupełniają fotografie i prace malarskie profesora.
[źródło: www.tvp.com.pl ]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.