Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARTYSTA I NIEPOKÓJ WIEKU. HENRYK SIENKIEWICZ 1846-1916

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 50 min

Sylwetka Henryka Sienkiewicza na tle burzliwej epoki, w której żył. Laureat Nagrody Nobla pracą i talentem zdobył światową sławę, zrobił karierę nie mającą sobie równych w dziejach polskiej literatury. Zyskał rozgłos, uznanie oraz powodzenie materialne rzadkie w obranym zawodzie. Jego powieści były tłumaczone na wiele języków i ekranizowane już w czasach kina niemego. Fenomenem jest nieustająca popularność pisarza u kolejnych pokoleń czytelników.
Henryk Sienkiewicz to jednak postać niejednoznaczna, osobowość zagadkowa i - wbrew temu, co nam się wydaje - mało znana. Z jednej strony uwielbiany na równi z wieszczami, nazywany "hetmanem narodu", "królem duchem", "krzepicielem serc", a jednocześnie potępiany jako filister, "klient arystokracji i kleru", deprecjonowany jako "geniusz łatwej urody" i "pierwszorzędny pisarz drugorzędny". Dla jednych krzepiciel narodu i wielki artysta, dla innych pisarz tandetny, szkodliwy, wręcz amoralny. Podziwiany w kraju i za granicą, a jednocześnie bezpardonowo atakowany przez współczesną mu krytykę. Uwielbiany przez czytelników, a zarazem samotny i nieszczęśliwy w życiu osobistym.
Film stara się rozwikłać zagadkę Sienkiewicza, choć liczne paradoksy, w jakie uwikłana jest jego twórczość i osobowość, utrudniają proste odpowiedzi. Znawcy tematu opisują go jako wielkiego iluzjonistę, wyrafinowanego stylistę, ale pisarza płytkiego, myślowo banalnego, którego przesłanie - wzniosłe i prawomyślne, narodowe i katolickie - nie budzi wątpliwości, ale który przy całym swym uduchowieniu przejawia niezwykłe zainteresowanie tym, co grzeszne, nie stroniąc od naturalistycznej drastyczności. W biografii pisarza wyeksponowano wątki, które wskazują na liczne dylematy duchowe, które nim targały - sceptycyzm, niepokój, wątpliwości religijne. Autor programu dowodzi, że piewca tradycyjnych wartości społecznych i religijnych pesymistycznie oceniał polską rzeczywistość i nie był wolny od osobistych zwątpień w istnienie Boga, od dręczących pytań - jest czy Go nie ma. Niemniej w pewnym momencie świadomie odrzucił wszelkie bolesne i męczące wątpliwości w imię obowiązku patriotycznego i obywatelskiego.
W kontekście losów i twórczości Henryka Sienkiewicza rodzą się aktualne również i dziś pytania: czy artystyczna doskonałość da się pogodzić z moralnym przesłaniem sztuki?, czy można jednocześnie "krzepić" i mówić prawdę? oraz w jakich kategoriach postrzegać moralność artysty?
O fenomenie Henryka Sienkiewicza mówią znawcy i miłośnicy jego prozy: profesorowie Janusz Pajewski i Tadeusz Bujnicki, Grażyna Borkowska, Włodymir Wasyłenko, Zygmunt Poznański, Jerzy Hoffman oraz wnuk pisarza, Juliusz Sienkiewicz. Dopełnieniem informacji o życiu i sławie autora "Trylogii" i "Quo vadis" są fragmenty jego powieści i korespondencji oraz zapiski z osobistych dzienników czytane przez Zygmunta Józefczaka, aktora Teatru Starego w Krakowie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:24:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.