Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZARODZIEJ RYLCA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 30'

Już w dzieciństwie przejawiał uzdolnienia: nim nauczył się czytać i pisać, pięknie rysował, a jego rysunki były miniaturowe i oddawały świat z dokładnością fotografii. Kiedy Czesław Słania miał lat kilkanaście, podrobił zgubioną legitymację szkolną. Sprawa wyszła na jaw. Dyrektor wyrzucił go ze szkoły z komentarzem: albo skończysz w więzieniu, albo będziesz wielkim człowiekiem. Miał rację. Czesław Słania ukończył Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia pozwoliły mu zgłębić tajniki technik grawerskich i odkryć swą życiową pasję, którą stał się rylec i miniaturowy format prac. Ta pasja doprowadziła do projektowania i wykonywania znaczków i współpracy z Pocztą Polską, a po opuszczeniu kraju w 1956 roku - z Pocztą Szwedzką. Stał się niedościgłym mistrzem w swej dziedzinie. Jego talent doceniły i wykorzystały poczty Danii, Islandii, Wysp Owczych, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, San Marino, Księstwa Monako, Niemiec, Jamajki, Litwy, Łotwy, Estonii, Nowej Zelandii, Australii i ONZ. Wcale nie krótsza jest lista krajów, dla których wykonywał banknoty. Swym rylcem, z którym nie rozstaje się również w podróży, pracując nawet w samolocie, wykonuje ponadto portreciki znanych osobistości, polityków, aktorek czy sportowców, a także znaczki i bloczki okolicznościowe i exlibrisy. O usługi Czesława Słani zabiegają książęta i królowie. Jego nazwisko znalazło się w Księdze Guinessa, w której figuruje jako najbardziej wyspecjalizowany grawer świata. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.