Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNI DZIEŃ GENERAŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 25'

Karierę zaczynał jako szeregowiec. Potem kształcił się w Szkole Oficerskiej, Akademii Sztabu Generalnego, a w 1980 skierowano go do Akademii Sił Zbrojnych ZSRR im. Woroszyłowa w Moskwie. Na końcu tej drogi - typowej dla wielu oficerów Wojska Polskiego - była nominacja na I stopień generalski, którą otrzymał w maju 1990 roku z rąk ówczesnego prezydenta, gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W 1998 roku generał dywizji Tadeusz Jauer, szef wojsk obrony przeciwlotniczej, po 40 latach nienagannej służby na krótko przed wstąpieniem Polski do NATO z własnej woli odszedł do rezerwy. Uroczystość pożegnania generała odbyła się w plenerze.Tłumnie przybyli na nią jego cywilni i umundurowani znajomi, przyjaciele i podwładni. W relację z nie pozbawionej pewnej pikanterii uroczystości, na którą jej bohater sam zaprosił realizatorów reportażu, wplata się opowieść Tadeusza Jauera o jego życiu. Wyjaśnia on również motywy swej decyzji, a także ocenia sytuację w Wojsku Polskim i kierunki przeprowadzanych w nim zmian, co w dużym stopniu sprowokowało go do zdjęcia munduru. Widzimy go też potem w szkole, zbudowanej w podwarszawskim Piastowie ze składek kadry zawodowej wojsk obrony przeciwlotniczej, jak podczas uroczystej akademii mówi dzieciom o patriotyzmie. Wreszcie - kiedy nie bez smutku ogląda swoje niedawne "gospodarstwo": nieco zdezelowane działa stojące w zaniedbanych magazynach. Zdaniem autorki reportażu, stanowi on zapis stanu świadomości sporej cześci kadry dowódczej naszego wojska i panujących w niej nastrojów. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.