Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EMISARIUSZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 56 min

Był koniec grudnia 1941 roku. Z pokładu halifaksa, który z Wielkiej Brytanii dotarł nad Polskę, wyskoczyło sześciu cichociemnych. Był wśród nich Tadeusz Chciuk - "Celt". Wraz ze zrzuconym z nim Wiktorem Strzeleckim miał dotrzeć do Delegatury Rządu. "Celt" uczestniczył w ważnej grze przepływu informacji i opinii między Rządem Londyńskim i politykami krajowego podziemia. Miały one pomóc gen. Władysławowi Sikorskiemu w wypracowaniu wspólnej polskiej racji stanu. Londyn czekał również na wiadomości o sytuacji Kościoła, kwestii żydowskiej i lewicowym ruchu oporu. Po wypełnieniu misji cichociemny miał wrócić na Zachód przez Węgry. Na Węgrzech placówka oznaczona kryptonimem "W" - od nazwy kraju, w którym działała - była tajnym przedstawicielstwem polskiego rządu. Pomagała Polakom w drodze do Wojska Polskiego na Zachodzie, kierowała też kurierami zdążającymi do Londynu. Tadeusz Chciuk był w niej już znany. Rok wcześniej wchodził w skład grupy tzw. białych kurierów, którzy przeprowadzali ludzi z terenów wschodniej Polski na stronę węgierską. Do Budapesztu dotarł bez większych przeszkód, potem jednak czekało go wielotygodniowe przedzieranie się przez podbitą przez Niemców Europę, by po pewnym czasie znów wrócić nad Polskę. Film przypomina te wydarzenia i postać "Celta". Tadeusz Chciuk urodził się w Drohobyczu w 1916 roku. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Lwowskim i średnią szkołę muzyczną. Dyrygował chórem "Echo", grał w miejscowej drużynie hokejowej. Normalne życie przerwała mu w 1939 roku napaść dwóch agresorów. Jego rodzinne miasteczko znalazło się pod okupacja sowiecką. Chciał walczyć, uciekł więc do Budapesztu, skąd wkrótce wrócił po innych. Ze Zbigniewem Janickiem, Janem Antonim Krasuckim i Władysławem Ossowskim przeprowadził przez granice dziesiątki osób. Potem przedostał się do Francji, a po jej upadku - do Wielkiej Brytanii. W Szkocji "Celt" przeszedł szkolenie rekruckie, ukończył szkołę podchorążych i zgłosił się na ochotnika na kurierskie szlaki. Po przejściu specjalnego przeszkolenia w 1941 roku pierwszy raz został zrzucony nad Polską. Wrócił do kraju w 1944 roku, kiedy w jego granice wkraczały już wojska sowieckie. Krótko przed wybuchem powstania warszawskiego, po swojej drugiej misji, wywiózł do Londynu zobyte przez wywiad AK części rakiety V2. Rok później Europa świętowała koniec wojny. On już wtedy wiedział, że nie wróci do ojczyzny. Rozstrzygnięcia jałtańskie sprawiły, że Polska znalazła się w orbicie Kremla, a rodzinny Drohobycz "Celta" - za jej wschodnią granicą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:20:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.