Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MILIONER

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1977
  • Premiera:
    1977. 09. 05
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Barwny, 2656 m, 91 min

    Lokacje: Giżycko, Kamionki.

Trzeci pełnometrażowy film Sylwestra Szyszki nawiązuje, podobnie jak poprzednie - "Ciemna rzeka" i "Mgła" - do tematyki wiejskiej, ale rozgrywa się w czasach współczesnych. Reżyser zapewniał jednak, że "nie jest to film o wsi, a wiejskie realia stanowią tu jedynie tło uwydatniające centralny konflikt filmu". Chodziło mu bowiem o ukazanie - poprzez zderzenie racji jednostki i ogółu - pewnych złych cech narodowej mentalności. "Milioner" miał być - w założeniach twórców - ilustracją zjawiska społecznego określanego mianem "polskiego piekła".

Bohaterem filmu jest Józek Mikuła, chłoporobotnik, który prowadzi z matką małe gospodarstwo i dorabia jako kierowca ciężarówki w pobliskiej cementowni. Gdy pewnego dnia wygrywa milion w toto-lotka, wieść o jego niespodziewanej fortunie rozchodzi się błyskawicznie po wsi. Józek postanawia rozsądnie zainwestować pieniądze: dokupuje ziemi, remontuje budynki gospodarcze, sprowadza maszyny. Ma gest - funduje wsi kolorowy telewizor, który instaluje w klubokawiarni. Ale sąsiadów niespodziewane bogactwo Józka kłuje w oczy, zwłaszcza że jego narzeczona, Zośka, jawnie manifestuje finansowy awans. Konflikt narasta, z czasem przeradzając się w otwartą wojnę. Coraz częściej powtarzają się wrogie gesty przeciwko Mikułom: ktoś wrzuca im martwe ptaki przez okno, ktoś inny dusi kury, truje psa, psuje traktor. Na ślubie Zośki i Józka, mimo rozdanych zaproszeń, nikt się nie zjawia, za to zawistnicy podpalają milionerowi stodołę. Nad wrogością sąsiadów szczególnie boleje matka Józka, która nie może pojąć zachowania współziomków. Ktoś wpędza krowy Józefa do bagnistego stawu. Biegnąca na pomoc matka Józefa dostaje ataku serca. Dopiero teraz przychodzi opamiętanie.

Gdy w 1977 r. odbyła się premiera filmu, krytycy przyjęli go dość sprzecznie. Jedni, uznając pokazaną w nim obsesyjną zawiść chłopów, ich grubiańskie obyczaje czy bardzo prymitywne metody rywalizacji za nieprawdopodobne, pisali, że w "Milionerze" reżyser daje przekłamany obraz społeczności wiejskiej. Inni traktowali te same cechy jako atut filmu, chwaląc, że "scenarzyści i reżyser wystąpili przeciwko pokutującemu ciągle duchowi schlebiania i sztucznej sympatii dla ludu". Zgodnie natomiast recenzenci podkreślali dobrą grę aktorów, a zwłaszcza występującego w głównej roli Janusza Gajosa - nagrodzonego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1977 roku. Kreowany przez niego bohater okazuje się osobowością bardzo złożoną: hojność walczy w nim z chciwością. Chciałby nadal być we wsi "swoim", a jednocześnie pokazać, że jest lepszy od swych krajan, lubi ich, czuje się z nimi związany, ale i nienawidzi ich za małostkowość i wyrządzone mu krzywdy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

  • 1977
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za rolę męską
  • 2015
    Gdynia (Festiwal Filmowy)-Diamentowe Lwy (nagroda przyznana z okazji 40. edycji festiwalu)
    dla najlepszego aktora 40-lecia
2024.03.01 02:07:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.