Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OD ZUŁOWA DO ROSSY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 30 min

Reportaż przypomina miejsca związane z Józefem Piłsudskim, m.in. Zułów, gdzie w 1869 przyszedł na świat roku), oraz cmentarz na Rossie, gdzie pochowano jego serce. Audycja ukazuje trudne i skomplikowane dzieje w stosunkach Polski z sąsiadami, stare i nowe spojrzenie Litwinów i Białorusinów na działalność Józefa Piłsudskiego.
Zułów (pow. święciański) - miejsce urodzenia Marszałka. Pamiątkowy dąb. Nieopodal Powiewiórka i XVIII - wieczny drewniany kościół, w którym został ochrzczony. Wilno, gdzie uczył się, studiował i rozpoczął konspiracyjną działalność. Zsyłka na Sybir. Organizowanie Legionów, walka i internowanie przez Niemców oraz powrót 11 listopada 1918 roku do Warszawy. Budowa niepodległej Polski. Wojna z bolszewikami. Wyprawa kijowska - wspomaganie tworzącej się wolnej Ukrainy. Wojna polsko - bolszewicka 1919 - 20. Warszawa, bitwa nadniemeńska i pomoc Łotyszom walczącym z Armią Czerwoną. 30 tys. polskich żołnierzy podjęło walkę z bolszewikami w Inflantach. Pokój z Rosją Radziecką. Zajęcie Wilna przez oddziały gen. Żeligowskiego, co w 20 - leciu międzywojennym zaciążyło na stosunkach polsko - litewskich. Federacyjna koncepcja Józefa Piłsudskiego nie doczekała sie realizacji w praktyce.
Marszałek dość często odwiedzał Wilno i Wileńszczyznę. Marszałek odznaczył Lwów Orderem Virtuti Militari. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie. Spoczął na krakowskim Wawelu. Serce zgodnie z jego wolą, złożono razem z prochami matki na wileńskiej Rossie w pierwszą rocznicę śmierci. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:27:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.