Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKRZYDLACI SPRZYMIERZEŃCY LASU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 29 min

Film przybliża zwyczaje ptaków, zwłaszcza te dotyczące budowy gniazd, wykluwania się piskląt i troski ptasich rodziców o młode. Piękne zdjęcia, realizowane z ukrycia, budzą zainteresowanie pięknem przyrody leśnej i uświadamiają potrzebę wspierania obecności niektórych gatunków ptaków w lasach z uwagi na ich znaczenie dla kosystemów. Film pokazuje również, że ptaki są naturalnymi sprzymierzeńcami lasów, głównie przez to, że ograniczają populację szkodników drzew. Niezwykle ciekawa opowieść o ptakach w ich naturalnym środowisku: przy budowaniu gniazd, wychowywaniu młodych, zdobywaniu pożywienia. W filmie pojawia się blisko 30 pospolitych gatunków ptaków w Polsce, m.in. sikora, kos, trznadel, kapturka, remiz, kowalik, zięba, gil, żuraw i pierwiosnek.
Dokument zawiera ciekawe spostrzeżenia i informacje dotyczące zachowań ptaków. Małżeństwo gąsiorka, na przykład, może uchodzić za bardzo przykładne. Samiec opiekuje się partnerką, zdobywając pokarm w okresie wspólnej budowy gniazda, składania jaj i ich wysiadywania. Szczegółowe badania ujawniają jednak, że obie strony mają romanse. Gdy tylko nadarzy się okazja, samce dokładają starań, by począć potomków w innych gniazdach. Zdarza się, że samiec gąsiorka jest wręcz bigamistą, mając na swoim terytorium dwie małżonki. Nie wiąże się to z podwojeniem wysiłku przy wychowywaniu młodych, gdyż najczęściej pomaga tylko jednej samicy. Samotna matka ma mniejsze szanse na utrzymanie wszystkich piskląt przy życiu i zwykle zdoła odchować tylko część lęgu. Zwycięzcą tych zmagań zostaje niewierny samiec gąsiorka, który pozostawia po sobie więcej dzieci noszących jego geny. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:12:08
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.