Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT CHEMIKA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 61 min

To opowieść o wyjątkowych kolejach losu człowieka zwanego dziś praojcem elektroniki, którego odkrycie dało początek wszystkiemu, do czego wykorzystywane są monokryształy krzemu. To także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego genialny chemik i metaloznawca, w światowej literaturze fachowej cytowany najczęściej spośród wszystkich Polaków, zakończył karierę jako rzemieślnik wytwarzający pastę do butów i płyn do trwałej ondulacji, który wymyślił pod koniec życia.
Jan Czochralski, bo o nim mowa, urodził się pod koniec XIX wieku w Kcyni niedaleko Poznania. Był genialnym samoukiem, wyrzuconym z domu przez ojca, któremu nie podobały się wybuchowe eksperymenty. Młody Jan trafił do Berlina, gdzie niemieckie środowisko naukowe szybko zorientowało się, że ma do czynienia z nieprzeciętnym umysłem. Dzięki swoim odkryciom Czochralski zdobył spory majątek. Największą fortunę przyniósł mu tak zwany Bahnmetal, stop stosowany w produkcji panewek łożysk wagonów kolejowych. Patenty i sława odkrywcy spowodowały, że o pozyskanie uczonego walczyły największe światowe firmy. On sam, na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej, niespodziewanie wybrał Warszawę i rozpoczął pracę na tutejszej Politechnice. Rozpoczął od podstaw, od zorganizowania Instytutu Materiałoznawstwa, od fundowania stypendiów najzdolniejszym studentom. Sam nie pobierał honorariów przez około trzy lata.
Dalsze, wojenne losy Czochralskiego i jego powiązania z Niemcami, dla komunistów stały się podstawą do skreślenia go jako naukowca i Polaka. Zrobiono to tak skutecznie, że w niektórych źródłach jest on dziś chemikiem czeskim. Wymazany z listy pracowników Politechniki Warszawskiej, aresztowany przez UB, sądzony za kolaborację i uniewinniony Czochralski wrócił do Kcynii, gdzie do końca życia produkował artykuły chemii gospodarczej. Zmarł w szpitalu w Poznaniu, w roku 1953. Komuś tak bardzo zależało, by pochować go bezimiennie, że dopiero w roku 2005 na mogile pojawiła się tabliczka z nazwiskiem. Po latach są podstawy, by sądzić, że Czochralski oprócz odkrywcy i wykładowcy był również tajnym współpracownikiem polskiego wywiadu wojskowego i to właśnie ukształtowało jego powojenny los w komunistycznej Polsce. O współpracy z wywiadem wojskowym świadczy wiele faktów. Mogąc skorzystać z zaproszenia dowolnego koncernu na świecie, Czochralski przyjął propozycję prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W jego gabinecie odbywały się tajne spotkania ludzi pełniących najwyższe funkcje w wywiadzie wojskowym i AK. Istnieją relacje świadków twierdzących, że przyjazd genialnego wynalazcy do Polski został wymuszony zagrożeniem jego dekonspiracji w Niemczech.
Czochralski jest dziś znany przede wszystkim jako twórca metody hodowli monokryształów krzemu. Odkrycie pozwoliło na rozwój elektroniki, a metoda do dziś nazywana jest metodą Czochralskiego. Problem w tym, że w rodzinnym kraju o praojcu światowej elektroniki nie słyszał prawie nikt. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:55:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.