Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAPITAN WŁASNEJ DUSZY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 26 min

Dokument, którego bohaterem jest kapitan Karol Borchardt - polski pisarz i marynarz, kapitan żeglugi wielkiej.
Karol Borchardt urodził się w 1905 roku. W 1928 roku ukończył Szkołę Morską w Tczewie. Pływał na pasażerskich transatlantykach armatora Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA, pełniąc funkcje oficerskie. W 1936 roku otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej, a dwa lata później rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, obejmując stanowisko zastępcy komendanta żaglowca szkolnego Dar Pomorza.
Wybuch II wojny światowej zastał go na Darze Pomorza w czasie rejsu. Na polecenie władz udał się do Sztokholmu, a potem do Szkocji. Gdy wrócił, pływał na statkach pasażerskich przekształconych w transportowce. Został starszym oficerem polskiego statku pasażerskiego MS Piłsudski i w listopadzie 1939 roku przeżył jego zatopienie. Został wówczas poważnie ranny w głowę. Po wyleczeniu został starszym oficerem transatlantyka MS Chrobry i w 1940 roku przeżył jego zbombardowanie i zatopienie. Został ponownie ranny, odnowił mu się uraz z zatopienia MS Piłsudski. Zdrowie coraz bardziej utrudniało kapitanowie służbę na morzu.
W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii, nie mogąc pływać, zaczął pisać opowiadania marynistyczne, które stały się istotą jego twórczości. W 1949 roku wrócił do kraju na pokładzie statku MS Batory, pełniąc funkcję starszego oficera. W Polsce rozpoczął pracę dydaktyczną w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego, następnie uczył w Technikum Rybołówstwa Morskiego w Gdyni i w gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Od września 1968 roku wykładał w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, aż do przejścia na emeryturę w listopadzie 1970.
Zmarł w 1986 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.
Film "Kapitan własnej duszy" to nie tylko dokument poświęcony pamięci kapitana Borchardta - to także historia powstania Polskiej Szkoły Morskiej w Tczewie czy portu w Gdyni. Film wzbogacony jest o unikalne stare fotografie i ujęcia filmowe.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:36:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.