Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT DO HEIMKEHR

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 46 min

Historia realizacji antypolskiego, propagandowego filmu "Heimkehr" (polski tytuł "Powrót do ojczyzny"), nakręconego w Chorzelach w 1941 roku z inicjatywy ministra propagandy III Rzeszy, Josepha Goebbelsa.
"Heimkehr" to sztandarowa produkcja hitlerowskiej propagandy, określana mianem "najbardziej antypolskiego filmu w historii". To opowieść o niemieckiej mniejszości narodowej, która padła ofiarą rzekomego pogromu zorganizowanego przez Polaków. Obraz obfituje w nieprawdziwe i wyjątkowo brutalne sceny, jak ukamienowanie młodej Niemki, palenie niemieckich książek czy zabicie młodego Niemca w kinie. "Heimkehr" miał stanowić uzasadnienie ataku przeprowadzonego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Podsycał też wśród Niemców nastroje zemsty i nienawiści do Polaków, a reklamowało go hasło "Każdy Niemiec ma obowiązek obejrzeć ten film".
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 1940 roku, a akcja kręcona była w miasteczku Chorzele. Ocenia się, że "Heimkehr" był najdroższą produkcją w historii III Rzeszy - na jej potrzeby stworzono m.in. ogromne, specjalne dekoracje, a do głównej roli zaangażowano popularną wówczas austriacką aktorkę, Paulę Wessely. W filmie wystąpili także polscy aktorzy, m.in. Bogusław Samborski, Michał Pluciński, Stefan Golczewski, Wanda Szczepańska, przeciwko którym po wojnie wytoczono zbiorowy proces.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

  • 1941
    Film fabularny / Gustav Ucicky
2024.03.01 01:34:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.