Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BORYSŁAW. GALICYJSKA PENSYLWANIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 22 min

O Borysławiu mówiło się, że na jednej ulicy bieda mieszka z bogactwem. Wspaniale zdobione kamienice sąsiadowały z ubogimi chałupami. Zbliżając się do miasta dało się odczuć wyrazisty i drażniący zapach nafty. W słoneczne dni tumany kurzu spowijały każdy zakątek miasta, zaś po ulewnym deszczu na ulicach tworzyły się kałuże z wyraźnymi śladami ropy. By można było spacerować bądź przemieszczać się budowano drewniane chodniki usytuowane na wysokich palach. Pod nimi wiły się labirynty rur gazowych, wodociągowych, czy roponośnych. Miasto rozwijało się i przyciągało coraz to nowych mieszkańców wizją szybkiego wzbogacenia się bądź szybkiego znalezienia pracy. A wszystko zawdzięczało to wszechobecnej ropie. Przed II Wojną Światową było to jedno z największych i najbogatszych miast II Rzeczpospolitej. O Borysławiu mówiło się, że jest mieszanką amerykańskiego rozmachu i wschodniego zaufania. Bieda i bogactwo stale się mieszało. To tu można było spotkać najnowsze nowinki motoryzacji, zdobne wille, doskonale zaopatrzone sklepy, ale i zapuszczone budynki fabryczne, brudne szyby naftowe, czy drewniane szopy z piętrowymi łóżkami dla kopalnianych robotników. Było to miasto wielokulturowe Za pracą i chlebem przybywali tu Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Rosjanie, ale swoich interesów pilnowali też Francuzi i Anglicy. To tu po nauki przybywali amerykanie obserwujący rozwój przemysłu naftowego. Takie towarzystwo sprawiło, że kwitło tu życie towarzyskie i kulturalne. Na scenie i na ulicy można było spotkać Mariana Hemara, Fryderyka Jarossy'ego Marię Modzelewską. Swoje spektakle wystawiały tu teatry ze Lwowa, Warszawy czy Krakowa. Bywali tu Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz i Ludwik Solski. Będzie to więc opowieść o rozwoju miasta, jego bogactwie, ludziach przedsiębiorczych, ale i historii jego upadku... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:14:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.