Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA SZARŻA - WÓLKA WĘGLOWA 1939

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 22 min

Wśród wielu heroicznych epizodów kampanii wrześniowej 1939 roku szarża 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich ma miejsce szczególne. To z jej powodu narodziła się legenda desperackich ataków polskiej kawalerii z szablami na czołgi, ugruntowana emocjonalnym opisem włoskiego korespondenta wojennego, który poruszony bohaterską postawą polskich ułanów, nadał jej charakter rycerskiego eposu. Wbrew tej legendzie, zwulgaryzowanej komunistyczną propagandą lat powojennych, szaleńczy atak kilkuset kawalerzystów był jedynym możliwym rozwiązaniem, a hekatomba ułanów przerywających pierścień okrążenia stolicy, otworzyła do niej drogę polskim oddziałom spieszącym na pomoc Warszawie. Co prawda, doktryna polskiej kawalerii już od dawna nie przewidywała takiego rozwiązania, obowiązywała wszak zasada mówiąca, że kawaleria porusza się konno i walczy pieszo, ale kampania wrześniowa obfitowała w szarże. Było ich co najmniej jedenaście na obydwu frontach zmagań. Bohaterstwo polskiego ułana było wówczas bezprzykładne i doceniane nawet przez wroga, jednakże czyny polskiego żołnierza ośmieszane nawet przez reżimowych historyków minionej epoki popadły w zapomnienie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:20:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.