Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Adolf Rudnicki

 
zwiń

  • 1909. 01. 22
    Data urodzenia
    Żabno pod Tarnowem
  • 1946
    Odznaczenie
    Złoty Krzyż Zasługi
  • 1956
    Odznaczenie
    Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1966
    Nagroda
    nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku
  • 1987
    Nagroda
    Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia
  • 1990. 11. 14
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Właściwe: Adolf Hirschhorn. Prozaik, eseista. Debiutował w 1930. Publikował reportaże i fragmenty prozy w wielu czasopismach literackich. W 1939 brał udział w kampanii wrześniowej. W 1940 przedostał się do zajętego przez ZSRR Lwowa, gdzie publikował opowiadania. Był członkiem Związku Radzieckim Pisarzy Ukrainy. W 1942 powrócił do Warszawy, gdzie żył pod nazwiskiem zmarłego w Oświęcimiu Ludwika Herynga. Uczestniczył w konspiracyjnym życiu literackim i kulturalnym. Był łącznikiem komórki pomocy dla pisarzy i artystów w Żydowskim Komitecie Narodowym. Po wojnie należał do zespołu "Kuźnicy", współpracował z "Odrodzeniem", "Światem", "Nową Kulturą", "Przekrojem". W marcu 1964 był sygnatariuszem "Listu 34" - protestu pisarzy i uczonych w obronie wolności słowa. Za twórczość literacką otrzymał wiele nagród. W latach 1971-77 mieszkał w Paryżu.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2020.01.26 00:48:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.