2007
Telekamera (nagroda przyznawana przez czytelników pisma "TeleTydzień") "Złota Telekamera"
2006
Telekamera (nagroda przyznawana przez czytelników pisma "TeleTydzień") w kategorii: serial obyczajowy (23.01)
2005
Telekamera (nagroda przyznawana przez czytelników pisma "TeleTydzień") w kategorii: serial (24.01)
2004
Telekamera (nagroda przyznawana przez czytelników pisma "TeleTydzień") w kategorii: seriale tv (19.01)
2004
TeleEkran (nagroda przyznawana przez czytelników pisma "TeleTydzień") w kategorii: polski serial obyczajowy (25.10)
2004
TeleEkran (nagroda przyznawana przez czytelników pisma "TeleTydzień")
w kategorii: ulubiona postać kobieca (25.10), nagrodę otrzymał/a
Teresa Lipowska
2002
2001
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Grand Prix
2001
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity", nagrodę otrzymał/a
Maja Ostaszewska
2001
Mannheim (MTF) nagroda specjalna
2001
Mannheim (MTF) nagrody jury ekumenicznego wyróżnienie
2000
2000
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Prezydenta Gdyni
dla najlepszego debiutu aktorskiego, nagrodę otrzymał/a
Michał Bukowski
2000
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, nagrodę otrzymał/a
Łukasz Barczyk
2000
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za główną rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Maja Ostaszewska
2000
1999
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Grand Prix
1999
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity", nagrodę otrzymał/a
Anita Borkowska-Kuskowska
1999
Soczi (MFF) nagroda FIPRESCI "dla wybitnych walorów formalnych filmu, podejmującego ponadto istotny, wzięty z życia problem społeczny"
1999
Soczi (MFF) nagroda specjalna jury
1999
Paszport "Polityki" (nagroda kulturalna tygodnika "Polityka") Nagroda w kategorii: Film
za rok 1998, nagrodę otrzymał/a
Dorota Kędzierzawska
1999
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Brązowe Grono
1999
Koniec wieku - ankieta "Polityki" 6 miejsce wspólnie z pozostałymi częściami trylogii w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku"
1999
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za główną rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Katarzyna Figura
1999
Denver (FF) Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego
1999
1999
Bonn (International Prize for Film and Media Music) Nagroda Główna, nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1999
1998
Wschodnioeuropejska Fundacja Scenariuszowa nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Dorota Kędzierzawska
1998
Warna (MFF) nagroza za najlepszą rolę dziecięcą, nagrodę otrzymał/a
Michał Michalak
1998
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity", nagrodę otrzymał/a
Ewa Telega
1998
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych; do roku 2000 Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Brązowy Smok
1998
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Dziennikarzy
1998
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Festiwalu Filmowego w Toronto, nagrodę otrzymał/a
Dorota Kędzierzawska
1998
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Festiwalu Filmowego w Toronto, nagrodę otrzymał/a
Artur Reinhart
1998
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Festiwalu Filmowego w Toronto, nagrodę otrzymał/a
Anita Borkowska-Kuskowska
1998
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1998
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za kostiumy, nagrodę otrzymał/a
Magdalena Biedrzycka
1998
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Artur Reinhart
1998
Bydgoszcz (od roku 2010; w latach 1993-99 Toruń; w latach 2000-09 Łódź) (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage") Nagroda Specjalna
za muzykę, nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
1997
Śląsk Cieszyński (Cierlickie Lato Filmowe) nagroda za debiut reżyserski, nagrodę otrzymał/a
Paweł Łoziński
1997
Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia") nagroda aktorska
nagroda za wrażenia artystyczne, nagrodę otrzymał/a
Danuta Stenka
1997
Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia") nagroda dziennikarzy
1997
Słupca k. Konina (Przegląd Filmowy "Prowincjonalia") Złoty Jańcio (nagroda główna)
1997
Skierniewice (Przegląd "Felliniada") Wielki Fe Fe
Za robienie swojego w filmie, nagrodę otrzymał/a
Marek Piwowski
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek" nazwa nagrody "Marcin"; w konkursie międzynarodowym
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
wyróżnienie "Marcinek"; w konkursie krajowym, nagrodę otrzymał/a
Michał Michalak
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki dla najlepszego aktora
w konkursie krajowym, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Kamas
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki dla najlepszego odtwórcy roli dziecięcej
w konkursie międzynarodowym, nagrodę otrzymał/a
Michał Michalak
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za scenariusz
w konkursie międzynarodowym; za umiejętność zaprojektowania i wydobycia szczegółu w realistycznym obrazie filmowej rzeczywistości, nagrodę otrzymał/a
Paweł Łoziński
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za scenariusz
w konkursie międzynarodowym; za umiejętność zaprojektowania i wydobycia szczegółu w realistycznym obrazie filmowej rzeczywistości, nagrodę otrzymał/a
Piotr Czekanowski
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Wyróżnienie
w konkursie krajowym, nagrodę otrzymał/a
Michał Michalak
1997
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Złote Koziołki w ramach konkursu międzynarodowego; za wysoki poziom artystyczny, umiar i trafność środków wyrazu oraz realistyczną wizję rzeczywistości, ze szczególnym podkreśleniem kreacji głównych bohaterów
1997
Moskwa (FF dla Dzieci i Młodzieży) Złoty Medal
1997
Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Wyróżnienie Specjalne UNICEF (Jury Festiwalu Dziecięcego)
za wybitną reżyserię debiutanckiego filmu według oryginalnego scenariusza. Reżyser bardzo sprawnie stworzył realistyczny obraz społeczeństwa w czasie zmian poprzez delikatną przyjaźń dwóch zagubionych w tych czasach ludzi., nagrodę otrzymał/a
Paweł Łoziński
1997
Bellinzona (MFF dla Dzieci i Młodzieży) III nagroda jury dziecięcego
1997
Bellinzona (MFF dla Dzieci i Młodzieży) Wyróżnienie Jury
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda "100° Fahrenheita"
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda "Video Studio Gdańsk"
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Kin Studyjnych
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, nagrodę otrzymał/a
Paweł Łoziński
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę dziecięcą, nagrodę otrzymał/a
Michał Michalak
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Kamas
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Renata Frydrych
1995
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1994
1995
Triest (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Pokojowa, nagrodę otrzymał/a
Piotr Łazarkiewicz
1994
Triest (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Pokojowa
1994
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Jury za wstrząsające ukazanie losów ludzkich i humanistyczne przesłanie utworu wyrażone w dojrzałej artystycznie formie
1994
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna Jury Młodzieżowego, nagrodę otrzymał/a
Adam Siemion
1994
Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Srebrny Niedźwiedź za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Krzysztof Kieślowski
1993
Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, nagrodę otrzymał/a
Halina Winiarska
1993
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za "udaną próbę znalezienia wspólnego języka z młodą widownią"
1993
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, nagrodę otrzymał/a
Łukasz Wylężałek
1993
1992
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego
1992
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Srebrne Grono
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Dziennikarzy
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Mariusz Kuczyński
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Krzysztof Jastrząb
1992
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Stanisław Tym
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Jarosław Szoda
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wielka Nagroda "Złote Lwy"
1991
Niemiecka Nagroda Filmowa (Deutscher Filmpreis)
w kategorii: Najlepsze zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Robby Muller
1991
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Wajda
1991
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego, nagrodę otrzymał/a
Wojciech Pszoniak
1991
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za kostiumy, nagrodę otrzymał/a
Małgorzata Stefaniak
1991
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nominacja w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, nagrodę otrzymał/a
Alina Janowska
1991
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nominacja w kategorii: Najlepsza reżyseria, nagrodę otrzymał/a
Piotr Szulkin
1991
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nominacja w kategorii: Najlepsza scenografia, nagrodę otrzymał/a
Anna Kowarska
1991
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nominacja w kategorii: Najlepsza scenografia, nagrodę otrzymał/a
Ewa Skoczkowska
1991
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nominacja w kategorii: Najlepsze zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Dariusz Kuc
1991
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nominacja w kategorii: Najlepszy film
1990
Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Specjalne Uznanie Jury
za "wyjątkowe osiągnięcia, postawę artystyczną i za pokazanego poza konkursem "Korczaka", nagrodę otrzymał/a
Andrzej Wajda